# Irwin® 1002L3 Vise-Grip® Original™ Locking Plier, 1 in Nominal, Classic Trigger Locking, Alloy Steel Curved Jaw, 4 in OAL

**Brand:** [IRWIN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/IRWIN)
**SKU:** THA10040
**MPN:** 1002L3
**Price:** $13.64 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/irwin-1002l3

## Features

- Curved jaw with built-in wire cutter great for a variety of applications and material shapes
- Classic trigger release provides maximum locking force
- Constructed of high-grade heat-treated alloy steel for maximum toughness and durability
- Hardened teeth are designed to grip from any angle
- Hex key adjusting screw tightens to adjust pressure and draw materials together and provides a controlled release
- Cutter included
- For tightening, clamping, twisting and turning applications
- Jaw thickness: 1/8 in
- Jaw length: 1-7/16 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 038548010045 |
| Type | 1-Handed Lever |
| Brands | IRWIN |
| Finish | Nickel Plated |
| Jaw Type | Curved |
| Warranty | Lifetime |
| Jaw Width | 1/4 in |
| Handle Type | Plain Grip/Trigger Release |
| Length (in) | 4 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Handle Length | 4 in |
| Nominal Capacity | 1 in |
| Package Quantity | 5/Each |
| Standard Approvals | US Federal Spec GGG-W-00649 |
| Manufacturer Part Number | 1002L3 |

## Description

Irwin® Vise-Grip® Original™ Locking Plier, series: 4WR®, 1 in Nominal, Curved Jaw, Alloy Steel Jaw, Classic Trigger Locking, 4 in OAL, Cutter Included: Yes.

Features

- Curved jaw with built-in wire cutter great for a variety of applications and material shapes

- Classic trigger release provides maximum locking force

- Constructed of high-grade heat-treated alloy steel for maximum toughness and durability

- Hardened teeth are designed to grip from any angle

- Hex key adjusting screw tightens to adjust pressure and draw materials together and provides a controlled release

- Cutter included

- For tightening, clamping, twisting and turning applications

- Jaw thickness: 1/8 in

- Jaw length: 1-7/16 in
