# Hyde® 06421 Pro Project™ High Quality Putty Knife, 4 in L x 3 in W, Brass Blade, Stiff Blade Flexibility

**Brand:** [HYDE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/HYDE)
**SKU:** THA11915
**MPN:** 06421
**Price:** $15.87 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/hyde-06421

## Features

- Rust resistant blade, double hollow ground for the perfect flex point, plus durable hammer Head®
- Superior grip has overmold grip for heavy duty scraping
- For setting nails and screws

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 794230642108 |
| Type | High Quality |
| Color | Cream |
| Brands | HYDE |
| Blade Type | Standard |
| Blade Width | 3 in |
| Handle Type | Hammer Head/Soft Grip |
| Blade Length | 4 in |
| Manufacturer | Hyde Tools |
| Handle Length | 4-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASME Specified |
| Manufacturer Part Number | 06421 |

## Description

Hyde® Pro Project™ putty knife, high quality, standard blade, 4 in blade length, 3 in blade width, stiff blade flexibility, brass blade, 1 edges, hammer head/soft grip handle, 4-1/2 in handle, polypropylene/TPE handle, specifications met: ASME specified, cream.

Features

- Rust resistant blade, double hollow ground for the perfect flex point, plus durable hammer Head®

- Superior grip has overmold grip for heavy duty scraping

- For setting nails and screws
