# Hyde® 06258 Pro Stainless™ Putty Knife, 3-7/16 in L x 1-1/4 in W, SS Blade, Stiff Blade Flexibility

**Brand:** [HYDE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/HYDE)
**SKU:** THA11901
**MPN:** 06258
**Price:** $8.76 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/hyde-06258

## Features

- Rust resistant blade, double hollow ground for the perfect flex point, plus superior grip for heavy duty scraping
- Full, durable hammer Head® end for setting nails and screws

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 794230625828 |
| Color | Gray |
| Brands | HYDE |
| Blade Type | Double Hollow Ground |
| Blade Width | 1-1/4 in |
| Handle Type | Soft Grip |
| Blade Length | 3-7/16 in |
| Manufacturer | Hyde Tools |
| Handle Length | 4-1/4 in |
| Package Quantity | 5/Each |
| Manufacturer Part Number | 06258 |

## Description

Hyde® putty knife, series: Pro Stainless™, double hollow ground blade, 3-7/16 in blade length, 1-1/4 in blade width, stiff blade flexibility, stainless steel blade, 1 edges, soft handle, 4-1/4 in handle, plastic handle, gray.

Features

- Rust resistant blade, double hollow ground for the perfect flex point, plus superior grip for heavy duty scraping

- Full, durable hammer Head® end for setting nails and screws
