# Hyde® 05510 Economy Lightweight Putty Knife, 3-3/4 in L x 1-1/2 in W, Polypropylene Blade, Flexible Blade Flexibility

**Brand:** [HYDE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/HYDE)
**SKU:** THA11905
**MPN:** 05510
**Price:** $0.81 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/hyde-05510

## Features

- Lightweight polypropylene tool for spreading or scraping compounds
- Easy cleanup or toss when finished
- Reinforced handle outlasts other disposable

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 794230551028 |
| Type | Lightweight |
| Color | Black |
| Brands | HYDE |
| Blade Type | Standard |
| Blade Width | 1-1/2 in |
| Handle Type | Flat/Reinforced |
| Blade Length | 3-3/4 in |
| Manufacturer | Hyde Tools |
| Handle Length | 3-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 05510 |

## Description

Hyde® Putty Knife, Lightweight, series: Economy, Standard Blade, 3-3/4 in Blade Length, 1-1/2 in Blade Width, Flexible Blade Flexibility, Polypropylene Blade, 1 Edges, Flat/Reinforced Handle, 3-1/2 in Handle, Polypropylene Handle, Black.

Features

- Lightweight polypropylene tool for spreading or scraping compounds

- Easy cleanup or toss when finished

- Reinforced handle outlasts other disposable
