# Hyde® 02000 Putty Knife, 3-3/4 in L x 1-1/4 in W, High Carbon Steel Blade, Flexible Blade Flexibility

**Brand:** [HYDE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/HYDE)
**SKU:** THA11977
**MPN:** 02000
**Price:** $6.07 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/hyde-02000

## Features

- High carbon steel blade individually ground, polished, mirror finished and clear coated
- Nylon projection interlock handle resists most common paint thinners and solvents

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 794230200018 |
| Color | Black/Silver |
| Brands | HYDE |
| Blade Type | Full Tang |
| Blade Width | 1-1/4 in |
| Handle Type | Tapered/Interlock |
| Blade Length | 3-3/4 in |
| Manufacturer | Hyde Tools |
| Handle Length | 4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 02000 |

## Description

Hyde® Putty Knife, Full Tang Blade, 3-3/4 in Blade Length, 1-1/4 in Blade Width, Flexible Blade Flexibility, High Carbon Steel Blade, 1 Edges, Interlock/Tapered Handle, 4 in Handle, Nylon Handle, Mirror Polished, Black/Silver.

Features

- High carbon steel blade individually ground, polished, mirror finished and clear coated

- Nylon projection interlock handle resists most common paint thinners and solvents
