# Hougen® RotaCut™ 11108 Annular Hole Cutter with 3/8-24 Threaded Hole, 3/8 in dia Cutter, 1/4 in D Cutting, M2 HSS, Bright

**Brand:** [HOUGEN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/HOUGEN)
**SKU:** TCU77145
**MPN:** 11108
**Price:** $7.14 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/hougen-11108

## Features

- RotaCut™ are far superior to twist drills and hole saws
- RotaCut™ cutters are precision ground and produce clean, burr-free, round holes without deforming the surrounding material
- They cut 3X faster and last 10X longer, plus there's no comparison in quality
- Use with hand held drills or drill presses with a 3/8 in or 1/2 in chuck for holes in sheet metal, plate materials and plastics up to 1/2 in thick

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662850010730 |
| Brands | HOUGEN |
| Material | M2 HSS |
| Manufacturer | Hougen Manufacturing, Inc |
| Cutting Depth | 1/4 in |
| Shank Diameter | 3/8 in |
| Cutting Diameter | 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 11108 |

## Description

Hougen® RotaCut™ Annular Hole Cutter, 3/8 in Cutter dia, 1/4 in Cutting Depth, 3/8 in Shank, M2 HSS Cutting Edge, M2 HSS, Bright, Applicable Materials: Hardened Steel, Mild Steel, Plate Material, Plastic, Sheet Metal and Stainless Steel.

Features

- Rota

- Cut™ are far superior to twist drills and hole saws

- Cut™ cutters are precision ground and produce clean, burr-free, round holes without deforming the surrounding material

- They cut 3X faster and last 10X longer, plus there's no comparison in quality

- Use with hand held drills or drill presses with a 3/8 in or 1/2 in chuck for holes in sheet metal, plate materials and plastics up to 1/2 in thick
