# Harrington® AH250M-6.5 Mini-Cat Air Chain Hoist, 250 lb Load, 6-1/2 ft Lifting Height, Hook, 28 CFM, 90 psi

**Brand:** [HARRINGTON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/HARRINGTON)
**SKU:** AH250M-6.5-11188
**MPN:** AH250M-6.5
**Price:** $3,496.57 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/harrington-ah250m-6-5

## Features

- Manipulator control permits the operator to have a free hand to easily position the load
- Manipulator control's design is adjustable for either left or right handed operation
- Hoist offers very fine feathering ability for complete load control
- Low noise levels for operator comfort
- Unlimited duty cycle to handle every production need
- 3/8 in NPT air inlet

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | HARRINGTON |
| Includes | Nickel Plated Load Chain and Chain Container |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 10 |
| Length (in) | 11.3125 |
| Hook Opening | 0.9 in |
| Manufacturer | Harrington Hoists, Inc |
| Product Type | Bare Tool |
| Hose Diameter | 3/8 in |
| Load Capacity | 250 lb |
| Lifting Height | 6.5 ft |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI/ASME B30.17 |
| Manufacturer Part Number | AH250M-6.5 |

## Description

Harrington® air chain hoist, series: AH mini-cat, 250 lb load, hook suspension, 6-1/2 ft lifting height, 41 FPM lift, 33 in minimum between hooks, 0.9 in hook opening, manipulator control, 28 CFM, 90 psi air, 3/8 in NPT air inlet, 3/8 in hose, 11-5/16 in L x 4 in W housing dimensions.

Features

- Manipulator control permits the operator to have a free hand to easily position the load

- Manipulator control's design is adjustable for either left or right handed operation

- Hoist offers very fine feathering ability for complete load control

- Low noise levels for operator comfort

- Unlimited duty cycle to handle every production need

- 3/8 in NPT air inlet
