# Greenlee® 687 Adjustable Telescoping Stand, 2,500 lb Load, 13 in H Min, 28 in H Max

**Brand:** [GREENLEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/GREENLEE)
**SKU:** TEM25360
**MPN:** 687
**Price:** $298.94 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/greenlee-687

## Features

- Wide, welded steel base for added stability with 5/8 in holes
- Roller bearings fit in the spindle groove to keep the spindle in place and turning freely
- Two stands and a spindle are required for a complete setup
- Replacement part for 25591 stop pin (683 - 2, 687 - 1)
- Base 15 x 15 in, 13 - 28 in adjustable H
- Spindle 647 for 687 reel stand

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 783310170761 |
| Type | Adjustable |
| Brands | GREENLEE |
| Width (in) | 17.25 |
| Height (in) | 15.5 |
| Length (in) | 17.5 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Load Capacity | 2,500 lb |
| Maximum Height | 28 in |
| Minimum Height | 13 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ARRA CompliantRoHS Compliant |
| Manufacturer Part Number | 687 |

## Description

Greenlee® telescoping stand, adjustable, 2,500 lb, 13 in minimum height, 28 in maximum height.

Features

- Wide, welded steel base for added stability with 5/8 in holes

- Roller bearings fit in the spindle groove to keep the spindle in place and turning freely

- Two stands and a spindle are required for a complete setup

- Replacement part for 25591 stop pin (683 - 2, 687 - 1)

- Base 15 x 15 in, 13 - 28 in adjustable H

- Spindle 647 for 687 reel stand
