# Greenlee® 645-2 Individual Quick Change Carbide Tipped Hole Cutter, 2 in dia, 3/16 in Thick Cut, Carbide Bit

**Brand:** [GREENLEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/GREENLEE)
**SKU:** 645-2
**MPN:** 645-2
**Price:** $65.15 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/greenlee-645-2

## Features

- Cuts stainless steel quickly and easily
- Quick change arbor allows you to change cutter heads with a simple push and a turn and use the same arbor for different size cutting heads
- Removable cutter heads available in sizes from 5/8 in through 3 in
- Flange stop prevents over drilling
- Ejector spring on all sizes above 3/4 in makes removal of slug easier
- Replaceable, coax pilot drill with split point tip to prevent walking
- Precision carbide teeth for optimum performance and durability
- Cobalt steel body

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 783310057031 |
| Type | Individual Quick Change |
| Speed | 170 rpm |
| Brands | GREENLEE |
| Diameter | 2 in |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 1.4 |
| Length (in) | 7 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Cutting Depth | 3/16 in |
| Arbor/Shank Size | 2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ARRA Compliant |
| Manufacturer Part Number | 645-2 |

## Description

Greenlee® carbide tipped hole cutter, individual quick change, 2 in dia cutting, 3/16 in cut thickness, carbide bit, applicable materials: aluminum, brass, cast iron, mild steel, stainless steel.

Features

- Cuts stainless steel quickly and easily

- Quick change arbor allows you to change cutter heads with a simple push and a turn and use the same arbor for different size cutting heads

- Removable cutter heads available in sizes from 5/8 in through 3 in

- Flange stop prevents over drilling

- Ejector spring on all sizes above 3/4 in makes removal of slug easier

- Replaceable, coax pilot drill with split point tip to prevent walking

- Precision carbide teeth for optimum performance and durability

- Cobalt steel body
