# Greenlee® 11286 Flat Washer, 0.439 in ID x 0.606 in OD, 0.439 in Thick, Teflon

**Brand:** [GREENLEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/GREENLEE)
**SKU:** PTS38233
**MPN:** 11286
**Price:** $6.17 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/greenlee-11286

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 783310112860 |
| Brands | GREENLEE |
| Material | PTFE |
| Thickness | 0.439 in |
| Width (in) | 0.2 |
| Height (in) | 2.3 |
| Length (in) | 3.5 |
| Manufacturer | Emerson Electric |
| Inside Diameter | 18/41 in |
| Outside Diameter | 3/5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | RoHS Complaint |
| Manufacturer Part Number | 11286 |

## Description

Greenlee® flat washer, 0.439 in dia inside, 0.606 in OD, 0.439 in thickness, teflon.
