# GearWrench® 80859 Standard Length Socket, Imperial, 3/4 in Drive, 1-13/16 in Socket, 12 Points

**Brand:** [GEARWRENCH](https://dev.maxsupplyco.com/brands/GEARWRENCH)
**SKU:** THA67788
**MPN:** 80859
**Price:** $21.95 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/gearwrench-80859

## Features

- Off-corner loading design for reduced fastener rounding
- Chamfered opening quickly guides fasteners into socket
- Hard stamped size markings
- Double line (SAE) and knurled (metric) ring to easily identify standard versus metric sockets
- Bright, full polished chrome finish easily wipes clean and resists corrosion

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 099575808593 |
| Type | Standard Length |
| Brands | GEARWRENCH |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 3/4 in |
| Width (in) | 2.4 |
| Height (in) | 2.5 |
| Length (in) | 5.85 |
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Opening Depth | 1.339 in |
| Drive End Width | 1.85 in |
| Number of Points | 12 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.1US Federal Spec. GGG-W-641 E |
| Manufacturer Part Number | 80859 |

## Description

GearWrench® Socket, Standard Length, Imperial, 3/4 in Drive, 1-13/16 in Socket, 2.677 in OAL, 1.339 in Opening Depth, 1.85 in Drive End Width, 2.441 in Socket End Width, 12 Points, Alloy Steel, Polished Chrome.

Features

- Off-corner loading design for reduced fastener rounding

- Chamfered opening quickly guides fasteners into socket

- Hard stamped size markings

- Double line (SAE) and knurled (metric) ring to easily identify standard versus metric sockets

- Bright, full polished chrome finish easily wipes clean and resists corrosion
