# GearWrench® 80368 Deep Length Socket, Imperial, 3/8 in Drive, 9/16 in Socket, 6 Points

**Brand:** [GEARWRENCH](https://dev.maxsupplyco.com/brands/GEARWRENCH)
**SKU:** THA99600
**MPN:** 80368
**Price:** $4 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/gearwrench-80368

## Features

- Double line (SAE) and knurled (metric) ring to easily identify standard versus metric sockets
- Off-corner loading design for reduced fastener rounding
- Bright, full polished chrome finish easily wipes clean and resists corrosion
- Hard stamped size markings
- Chamfered opening quickly guides fasteners into socket

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 099575803680 |
| Type | Deep Length |
| Brands | GEARWRENCH |
| Material | Alloy Steel |
| Drive Size | 3/8 in |
| Width (in) | 1.6 |
| Height (in) | 0.95 |
| Length (in) | 4.95 |
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Opening Depth | 0.35 in |
| Drive End Width | 0.78 in |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.1US Federal Specification GGG-W-641 E |
| Manufacturer Part Number | 80368 |

## Description

GearWrench® Socket, Deep Length, Imperial, 3/8 in Drive, 9/16 in Socket, 2-1/2 in OAL, 0.35 in Opening Depth, 0.78 in Drive End Width, 0.78 in Socket End Width, 6 Points, 0.335 in bolt Clearance Depth, Alloy Steel, Polished Chrome.

Features

- Double line (SAE) and knurled (metric) ring to easily identify standard versus metric sockets

- Off-corner loading design for reduced fastener rounding

- Bright, full polished chrome finish easily wipes clean and resists corrosion

- Hard stamped size markings

- Chamfered opening quickly guides fasteners into socket
