# Enerpac® RSM-200 Flat-Jac® Low Height Single Acting Spring Return Hydraulic Cylinder, 20 ton Capacity, 2 in dia Rod, 10000 psi

**Brand:** [ENERPAC](https://dev.maxsupplyco.com/brands/ENERPAC)
**SKU:** THY17072
**MPN:** RSM-200
**Price:** $1,339.26 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/enerpac-rsm-200

## Features

- Imperial sockets square drive compatibility 1-1/2 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662005302369 |
| Type | Low Height Single Acting Spring Return |
| Brands | ENERPAC |
| Series | RSM |
| Height (in) | 3.6 |
| Length (in) | 3.4 |
| Manufacturer | Enerpac Tool Group |
| Rod Diameter | 2 in |
| Bore Diameter | 2.38 in |
| Overall Length | 3.4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | RSM-200 |

## Description

Enerpac® Flat-Jac® hydraulic cylinder, low height single acting spring return, series: RSM, 20 ton, 2.38 in dia bore, 0.44 in stroke, 2.03 in H retract, 2 in rod dia, 10,000 psi, steel housing, baked enamel, 4 x 3 in OD.

Features

- Imperial sockets square drive compatibility 1-1/2 in
