# Enerpac® A-630 at Series Hydraulic Coupler, 1/4 in dia, FNPT, Steel

**Brand:** [ENERPAC](https://dev.maxsupplyco.com/brands/ENERPAC)
**SKU:** THY17080
**MPN:** A-630
**Price:** $116.50 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/enerpac-a-630

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662005201358 |
| Brands | ENERPAC |
| Series | A |
| Hex Size | 0.81 in |
| Material | Steel |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 2.61 |
| Manufacturer | Enerpac Tool Group |
| Nominal Size | 1/4 in |
| Overall Length | 4 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 1/Each |
| Temperature Rating | -25 to 375°F |
| Manufacturer Part Number | A-630 |

## Description

Enerpac® hydraulic coupler, series: A, 1/4 in dia nominal, FNPT, 0.81 in hex, 2.61 in length, 10,000 psi, -25 to 375°F, steel, chrome plated, domestic. Imperial sockets square drive compatibility 2-1/2 in.
