# Eklind® 51916 Hex Key, Hex Drive, Cushion Grip/Loop T-Handle, ANSI B18.3, Alloy Steel, Black Oxide

**Brand:** [EKLIND](https://dev.maxsupplyco.com/brands/EKLIND)
**SKU:** THA21256
**MPN:** 51916
**Price:** $5.55 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/eklind-51916

## Features

- High quality, industrial grade professional tools made in the USA
- Eklind® hex keys (Allen wrenches) are used to drive internal hexagon socket (Allen head) fasteners
- These Eklind® tools are made with Eklind® alloy steel that is heat treated, quenched and tempered for optimum strength, torque and ductility for safety and coated with at rust resistant finish
- Eklind® T-handle hex key - you get extra reach and extra leverage with the keys longer shafts
- Eklind® cushion grip T-key - keys that have longer shafts to provide extra reach and leverage, the smooth vinyl handles are comfortable and slip resistance, they stack nicely and are organized in at pouch for compact storage, even in your tool box
- Inch sizes are color coded in red so you can reach for the correct tool quickly

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 037516519160 |
| Color | Red |
| Brands | EKLIND |
| Material | Alloy Steel |
| Tip Size | 1/4 in |
| Arm Length | 9 in |
| Width (in) | 4.2 |
| Handle Type | T-Handle/Cushion Grip |
| Height (in) | 0.4 |
| Length (in) | 10.2 |
| Handle Width | 4 in |
| Manufacturer | Eklind Tool Company |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ANSI B18.3Federal Spec GGG-K-275D |
| Manufacturer Part Number | 51916 |

## Description

Eklind® hex key, Imperial, 1/4 in Tip, 9 in Arm Length, 90° Working, Hex Drive, Cushion Grip/Loop T-Handle, 4 in W Handle, Vinyl Handle, Alloy Steel Blade, Specifications Met: ANSI B18.3, Alloy Steel, Black Oxide, Red.

Features

- High quality, industrial grade professional tools made in the USA

- Eklind® hex keys (Allen wrenches) are used to drive internal hexagon socket (Allen head) fasteners

- These Eklind® tools are made with Eklind® alloy steel that is heat treated, quenched and tempered for optimum strength, torque and ductility for safety and coated with at rust resistant finish

- Eklind® T-handle hex key - you get extra reach and extra leverage with the keys longer shafts

- Eklind® cushion grip T-key - keys that have longer shafts to provide extra reach and leverage, the smooth vinyl handles are comfortable and slip resistance, they stack nicely and are organized in at pouch for compact storage, even in your tool box

- Inch sizes are color coded in red so you can reach for the correct tool quickly
