# Dixon® GWHZ400 Straight Grease Whip Ball Check, 1/4-28 Tapered, 0.2 in L Thread, 0.312 in Hex, Use with Zerk Fittings, Steel

**Brand:** [DIXON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** GWHZ400-10639
**MPN:** GWHZ400
**Price:** $0.41 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dixon-gwhz400

## Features

- Processing plants, pulp and paper, food and beverage, mining, construction, agriculture and trucking

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Straight |
| Brands | DIXON |
| Finish | Zinc Plated |
| Hex Size | 5/16 in |
| Material | Steel |
| Length (in) | 0.53 |
| Thread Size | 1/4 in - 28 |
| Thread Type | Tapered |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Thread Length | 0.2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | Zerk Fittings |
| Manufacturer Part Number | GWHZ400 |

## Description

Dixon® Grease Whip Ball Check, Straight, For Use with: Zerk Fittings, 1/4-28 Tapered, 0.2 in L Thread, 0.312 in Hex, Steel, Zinc Plated, 0.53 in L.

Features

- Processing plants, pulp and paper, food and beverage, mining, construction, agriculture and trucking
