# Dixon® GWHZ045 Grease Whip Ball Check, 1/8-27 NPT, 45°, 0.28 in L Thread, 0.43 in Hex, Use with Zerk Fittings, Steel, Zinc Plated

**Brand:** [DIXON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** GWHZ045-10639
**MPN:** GWHZ045
**Price:** $0.74 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dixon-gwhz045

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Finish | Zinc Plated |
| Hex Size | 3/7 in |
| Material | Steel |
| Length (in) | 0.86 |
| Thread Size | 1/8 in - 27 |
| Thread Type | NPT |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Thread Length | 0.28 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Temperature Rating | Operating: 45°F |
| Suitable For Use With | Zerk Fittings |
| Manufacturer Part Number | GWHZ045 |

## Description

Dixon® Grease Whip Ball Check, for Use with: Zerk Fittings, 1/8-27 NPT, 45°, 0.28 in L Thread, 0.43 in Hex, Steel, Zinc Plated, 0.86 in L. For processing plants, pulp and paper, food and beverage, mining, construction, agriculture and trucking.
