# Dixon® GWHZ000 Straight Grease Whip Ball Check, 1/8-27 NPT, 0.26 in L Thread, 0.43 in Hex, Use with Zerk Fittings, Steel, Zinc Plated

**Brand:** [DIXON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** GWHZ000-10639
**MPN:** GWHZ000
**Price:** $0.46 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dixon-gwhz000

## Features

- Processing plants, pulp and paper, food and beverage, mining, construction, agriculture and trucking

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Straight |
| Brands | DIXON |
| Finish | Zinc Plated |
| Hex Size | 3/7 in |
| Material | Steel |
| Length (in) | 0.66 |
| Thread Size | 1/8 in - 27 |
| Thread Type | NPT |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Thread Length | 0.26 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | Zerk Fittings |
| Manufacturer Part Number | GWHZ000 |

## Description

Dixon® Grease Whip Ball Check, Straight, For Use with: Zerk Fittings, 1/8-27 NPT, 0.26 in L Thread, 0.43 in Hex, Steel, Zinc Plated, 0.66 in L.

Features

- Processing plants, pulp and paper, food and beverage, mining, construction, agriculture and trucking
