# Dixon® FNG150S Fog Nozzle Gasket, 1-1/2 in NPSH Nominal, 1-1/2 in ID x 1.827 in OD x 1/8 in Thick, Buna-N, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** FNG150S-10639
**MPN:** FNG150S
**Price:** $2.49 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dixon-fng150s

## Features

- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm
- Do not use in connection with drinking water
- Wash hands after handling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Material | Buna-N |
| Warranty | Limited |
| Thickness | 0.125 in |
| Height (in) | 1.827 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 1-1/2 in NPSH |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 1-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | FNG150S |

## Description

Dixon® Fog Nozzle Gasket, 1-1/2 in NPSH Nominal Size, 1-1/2 in Inside dia, 1.827 in Outside dia, 1/8 in Thickness, Buna-N, Domestic

Features

- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm

- Do not use in connection with drinking water

- Wash hands after handling
