# Dixon® BLS616 Long Shank Hose Coupling, 3/4 in Nominal, Hose x Male NPSM End Style, Brass

**Brand:** [DIXON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** BLS616-10639
**MPN:** BLS616
**Price:** $8.54 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dixon-bls616

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Long Shank Hose |
| Brands | DIXON |
| Diameter | 13/16 in |
| Hex Size | 1-1/16 in |
| Material | Brass |
| Warranty | 1 year limited |
| Height (in) | 10.1875 |
| Length (in) | 2.75 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Manufacturer Part Number | BLS616 |

## Description

Dixon® Coupling, Long Shank Hose, Fitting/Connector Type: Coupling, 3/4 in Nominal, Hose x Male NPSM, 1-1/16 in Hex, 2-3/4 in Length, Brass, 13/16 in dia
