# Dixon® 62C-1006 Compression Union Reducer, 3/8 in x 5/8 in x 9/16-24 x 13/16-18 Nominal, Brass, Tube x Straight, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** 62C-1006-10639
**MPN:** 62C-1006
**Price:** $19.29 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dixon-62c-1006

## Features

- Manufactured for low and medium pressure tubing connection work where excessive vibration or tube movement is not involved
- No flaring, soldering or other preparation of tubing necessary to assemble
- Pressure rating is the lower of either the rating of the coupling or the hose at 70°F
- Copper, aluminum and thermoplastic tubing

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Hex Size | 13/16 in |
| Material | Brass |
| Thickness | 0.035 in |
| Length (in) | 1.82 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 3/8 in x 5/8 in x 9/16-24 x 13/16-18 |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | SAE J512/060101 BAUL ListedASA Standard |
| Temperature Rating | -65 to 250°F |
| Fitting/Connector Type | Reducing Coupling |
| Manufacturer Part Number | 62C-1006 |

## Description

Dixon® The Right Connection™ Compression Union Reducer, Series: 62C, Fitting/Connector Type: Reducing Coupling, 3/8 in x 5/8 in x 9/16-24 x 13/16-18 Nominal, Tube x Straight, 0.035 in Thickness, 13/16 in Hex, 1.82 in Length, 150 psi, -65 to 250°F, Brass, Domestic.

Features

- Manufactured for low and medium pressure tubing connection work where excessive vibration or tube movement is not involved

- No flaring, soldering or other preparation of tubing necessary to assemble

- Pressure rating is the lower of either the rating of the coupling or the hose at 70°F

- Copper, aluminum and thermoplastic tubing
