# Dixon® 5911212F Garden Hose Filter Washer, 11/16 in ID x 1 in OD x 5/32 in Thick, Vinyl

**Brand:** [DIXON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** HOS20935
**MPN:** 5911212F
**Price:** $0.55 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dixon-5911212f

## Features

- 6050 mesh screen
- 304 stainless steel washers

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 089109712083 |
| Color | Black |
| Brands | DIXON |
| Material | Vinyl |
| Warranty | Limited |
| Thickness | 0.1562 in |
| Height (in) | 1 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 11/16 in |
| Outside Diameter | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | FDA Compliant |
| Manufacturer Part Number | 5911212F |

## Description

Dixon® Garden Hose Filter Washer, 11/16 in Inside dia, 1 in Outside dia, 5/32 in Thickness, Vinyl, Black, Domestic.

Features

- 6050 mesh screen

- 304 stainless steel washers
