# Dixon® 40364BL Gasket with (2) Orange Stripe, Baylast™, 3 in Nominal, 7-1/4 in OD x 1/8 in Thick

**Brand:** [DIXON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** 40364BL-10639
**MPN:** 40364BL
**Price:** $11.84 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dixon-40364bl

## Features

- Proprietary seal compound
- Provides an excellent seal
- Fuel compatibility with gasoline and diesel up to E10 and B2 biofuels
- 6-1/4 in bolt circle
- For used with API sump flange and creates at leak-tight connection between two bolted together flange faces

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Material | Baylast |
| Warranty | 1 year limited |
| Thickness | 0.125 in |
| Height (in) | 7.25 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 3 in |
| Inside Diameter | 5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Temperature Rating | -40 to 250°F |
| Manufacturer Part Number | 40364BL |

## Description

Dixon® Gasket, 3 in Nominal, 5 in Inside dia, 7-1/4 in Outside dia, 1/8 in Thickness, -40 to 250°F, Baylast™.

Features

- Proprietary seal compound

- Provides an excellent seal

- Fuel compatibility with gasoline and diesel up to E10 and B2 biofuels

- 6-1/4 in bolt circle

- For used with API sump flange and creates at leak-tight connection between two bolted together flange faces
