# Dixon® 40322TF Flange Gasket, PTFE, 4 in Nominal, 6-7/8 in OD x 1/4 in Thick, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** 40322TF-10639
**MPN:** 40322TF
**Price:** $30.04 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dixon-40322tf

## Features

- Creates a leak-tight connection between two bolted together flange faces
- Diesel, USLD, crude oil, E10, E20, E85, E100, B2, B20, B100 fuel compatibility
- For use on TTMA flange
- PTFE with soft fiber core
- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm
- Do not use in connection with drinking water
- Wash hands after handling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Material | PTFE |
| Warranty | Limited |
| Thickness | 0.25 in |
| Height (in) | 6.875 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 4 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 4-9/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 40322TF |

## Description

Dixon® Flange Gasket, 4 in Nominal Size, 4-9/16 in Inside dia, 6-7/8 in Outside dia, 1/4 in Thickness, PTFE, Domestic

Features

- Creates a leak-tight connection between two bolted together flange faces

- Diesel, USLD, crude oil, E10, E20, E85, E100, B2, B20, B100 fuel compatibility

- For use on TTMA flange

- PTFE with soft fiber core

- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm

- Do not use in connection with drinking water

- Wash hands after handling
