# Dixon® 40321TF Flange Gasket, PTFE, 3 in Nominal, 5-7/8 in OD x 1/4 in Thick, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** 40321TF-10639
**MPN:** 40321TF
**Price:** $19.42 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dixon-40321tf

## Features

- Creates a leak-tight connection between two bolted together flange faces
- Diesel, USLD, crude oil, E10, E20, E85, E100, B2, B20, B100 fuel compatibility
- For use on TTMA flange
- PTFE with soft fiber core
- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm
- Do not use in connection with drinking water
- Wash hands after handling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Material | PTFE |
| Warranty | Limited |
| Thickness | 0.25 in |
| Height (in) | 5.875 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 3 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 3-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 40321TF |

## Description

Dixon® Flange Gasket, 3 in Nominal Size, 3-1/2 in Inside dia, 5-7/8 in Outside dia, 1/4 in Thickness, PTFE, Domestic

Features

- Creates a leak-tight connection between two bolted together flange faces

- Diesel, USLD, crude oil, E10, E20, E85, E100, B2, B20, B100 fuel compatibility

- For use on TTMA flange

- PTFE with soft fiber core

- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm

- Do not use in connection with drinking water

- Wash hands after handling
