# Dixon® 400GTTFCB Flange Gasket, Buna-N/Cork, 4 in Nominal, 6-5/8 in OD x 1/8 in Thick, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** 400GTTFCB-10639
**MPN:** 400GTTFCB
**Price:** $3.29 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dixon-400gttfcb

## Features

- Creates a leak-tight connection between two bolted together flange faces
- Diesel, USLD, crude oil, E10, B3 fuel compatibility
- For use on TTMA flange
- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm
- Do not use in connection with drinking water
- Wash hands after handling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 089109775996 |
| Shape | Round |
| Brands | DIXON |
| Material | Buna-N/Cork |
| Thickness | 0.125 in |
| Height (in) | 6.625 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 4 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inside Diameter | 4-9/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 400GTTFCB |

## Description

Dixon® Flange Gasket, 4 in Nominal, 4-9/16 in Inside dia, 6-5/8 in Outside dia, 1/8 in Thickness, Round, 8 Bolt Holes, 7/16 in, Buna-N/Cork, Domestic

Features

- Creates a leak-tight connection between two bolted together flange faces

- Diesel, USLD, crude oil, E10, B3 fuel compatibility

- For use on TTMA flange

- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm

- Do not use in connection with drinking water

- Wash hands after handling
