# Dixon® 300GTTFBL Gasket with (2) Orange Stripe, Baylast™, 3 in, 5-5/8 in OD x 1/8 in Thick

**Brand:** [DIXON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** 300GTTFBL-10639
**MPN:** 300GTTFBL
**Price:** $15.91 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dixon-300gttfbl

## Features

- Proprietary seal compound
- Provides an excellent seal
- For use with TTMA Flange

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Shape | Round |
| Brands | DIXON |
| Material | Baylast |
| Warranty | 1 year limited |
| Thickness | 0.125 in |
| Height (in) | 5.625 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 3 in |
| Inside Diameter | 3-5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Temperature Rating | -40 to 250°F |
| Manufacturer Part Number | 300GTTFBL |

## Description

Dixon® Gasket, 3 in Nominal, 3-5/8 in Inside dia, 5-5/8 in Outside dia, 1/8 in Thickness, Round, -40 to 250°F, Baylast™.

Features

- Proprietary seal compound

- Provides an excellent seal

- For use with TTMA Flange
