# Dixon® 1855094K Reusable Swivel, 1/4-18, Female NPSM, 360 Brass Alloy, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** 1855094K-10639
**MPN:** 1855094K
**Price:** $12.71 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dixon-1855094k

## Features

- All reusable fittings are of heavy duty construction
- They offer a more durable hose connections and are easily repaired
- Recommended for use with rubber covered hose only
- -40 to 160°F at 150 psi operating temperature
- 3/4 in hex ferrule
- Industrial air and non-potable water service, reusable fittings are recommended for low pressure air hose applications, ease of making a repair is a major consideration, field repair

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Hex Size | 11/16 in |
| Material | 360 Brass Alloy |
| Warranty | Limited |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 1/4 in - 18 |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 1/Each |
| Temperature Rating | 70°F |
| Fitting/Connector Type | Swivel |
| Manufacturer Part Number | 1855094K |

## Description

Dixon® Reusable Swivel, Fitting/Connector Type: Swivel, 1/4-18 Nominal, Female NPSM, 11/16 in Hex, 250 psi, 70°F, 360 Brass Alloy, Domestic

Features

- All reusable fittings are of heavy duty construction

- They offer a more durable hose connections and are easily repaired

- Recommended for use with rubber covered hose only

- 40 to 160°F at 150 psi operating temperature

- 3/4 in hex ferrule

- Industrial air and non-potable water service, reusable fittings are recommended for low pressure air hose applications, ease of making a repair is a major consideration, field repair
