# Dixon® 16AI-15I200R Solid End Cap, 2 in, Female I-Line, 316L Stainless Steel, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** 16AI-15I200R-10639
**MPN:** 16AI-15I200R
**Price:** $41.09 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dixon-16ai-15i200r

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Diameter | 2-16/25 in |
| Material | 316L Stainless Steel |
| Warranty | Limited |
| Thickness | 0.5625 in |
| Height (in) | 2.64 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 2 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | 3-A Sanitary Standards for Sanitary FittingsNo. 63-03 (Authorization No. 621) |
| Fitting/Connector Type | Cap |
| Manufacturer Part Number | 16AI-15I200R |

## Description

Dixon® Solid End Cap, Fitting/Connector Type: Cap, 2 in Nominal Size, Female I-Line, 9/16 in Thickness, 316L Stainless Steel, 2.64 in dia, Domestic
