# Dixon® 157 Single Ear Pinch-On Clamp, 5/8 in Nominal, 0.543 in Closed dia x 0.618 in Open dia x 0.03 in Thick, Steel

**Brand:** [DIXON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** 157-10639
**MPN:** 157
**Price:** $0.30 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dixon-157

## Features

- Light weight
- Fast, simple and secure installation
- Warning: this product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm
- Do not use in connection with drinking water
- Wash hands after handling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Single Ear |
| Brands | DIXON |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Warranty | Limited |
| Thickness | 0.03 in |
| Width (in) | 0.25 |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 5/8 in |
| Open Diameter | 0.618 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 100/Each |
| Manufacturer Part Number | 157 |

## Description

Dixon® Pinch-on Clamp, Single Ear, 5/8 in Nominal Size, 0.543 in Closed dia, 0.618 in Open dia, 0.03 in Thickness, 1/4 in Width, Steel, Zinc Plated, Domestic.

Features

- Light weight

- Fast, simple and secure installation

- Warning: this product contains a chemical known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm

- Do not use in connection with drinking water

- Wash hands after handling
