# Dixon® 1540306K Left Hand Acetylene Coupling, 3/8-24 x 3/16 in Nominal, Female UNF x Hose Shank End Style, Brass, Domestic

**Brand:** [DIXON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** 1540306K-10639
**MPN:** 1540306K
**Price:** $7.33 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dixon-1540306k

## Features

- 1.32 in L stem
- 0.45 in L nut
- 4 barbs
- 0.97 in L barb
- Left hand thread for acetylene line
- It is recommended that hose assemblies be fabricated using hose clamps or crimped ferrules in conjunction with hose barbs
- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm
- Do not use in connection with drinking water
- Wash hands after handling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Left Hand |
| Brands | DIXON |
| Hex Size | 7/16 in |
| Material | Brass |
| Warranty | Limited |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 3/8-24 x 3/16 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 1/Each |
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Manufacturer Part Number | 1540306K |

## Description

Dixon® Acetylene Coupling, Left Hand, Fitting/Connector Type: Coupling, 3/8-24 x 3/16 in Nominal, Female UNF x Hose Shank, 7/16 in Hex, Brass, Domestic

Features

- 1.32 in L stem

- 0.45 in L nut

- 4 barbs

- 0.97 in L barb

- Left hand thread for acetylene line

- It is recommended that hose assemblies be fabricated using hose clamps or crimped ferrules in conjunction with hose barbs

- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm

- Do not use in connection with drinking water

- Wash hands after handling
