# Dixon® 1451217K Hose Barb Adapter, 1-1/16-12 x 3/4 in Nominal, 37° Female JIC Swivel x Hose Barb End Style, 1-1/4 in Hex, 4 Barb

**Brand:** [DIXON](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DIXON)
**SKU:** 1451217K-10639
**MPN:** 1451217K
**Price:** $11.32 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dixon-1451217k

## Features

- All standard hose fittings are intended for use with hose clamps or crimped ferrules
- 3/4 in tube OD
- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm
- Do not use in connection with drinking water
- Wash hands after handling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | DIXON |
| Hex Size | 1-1/4 in |
| Material | Brass |
| Manufacturer | Dixon Valve & Coupling |
| Nominal Size | 1-1/16 in - 12 x 3/4 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Package Quantity | 1/Each |
| Fitting/Connector Type | Adapter |
| Manufacturer Part Number | 1451217K |

## Description

Dixon® Hose Barb, Fitting/Connector Type: Adapter, 1-1/16-12 x 3/4 in Nominal, 37° Female JIC Swivel x Hose Barb End Style, 1-1/4 in Hex, 4 Barb, Brass, Domestic.

Features

- All standard hose fittings are intended for use with hose clamps or crimped ferrules

- 3/4 in tube OD

- Warning: this product contains a chemical known to the state of California to cause birth defects or other reproductive harm

- Do not use in connection with drinking water

- Wash hands after handling
