# DeWALT® DWHT70277 Compound Action Long Nose Plier, Knurled/Straight Chrome Vanadium Steel Jaw, 6 in L x 1/2 in W Jaw

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DWHT70277-10254
**MPN:** DWHT70277
**Price:** $16.43 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dwht70277

## Features

- 70% more cutting power over standard cutting pliers
- Aggressive cross hatch tooth design for better gripping
- Induction hardened cutting blades for improved strength and durability
- Bi-material handles for strong grip and comfort
- Chrome vanadium steel for strength and durability
- Cutter included

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076174702774 |
| Type | Compound Action |
| Color | Black/Yellow |
| Brands | DEWALT |
| Finish | Polished Chrome |
| Jaw Type | Knurled/Straight |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Jaw Width | 1/2 in |
| Width (in) | 3.1 |
| Handle Type | Anti-Slip/Comfort Grip |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 11.1 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Handle Length | 4-1/4 in |
| Nominal Capacity | 3/4 in |
| Package Quantity | 4/Each |
| Manufacturer Part Number | DWHT70277 |

## Description

DeWALT® Long Nose Plier, Compound Action, 3/4 in Nominal Capacity, Knurled/Straight Jaw, 6 in Jaw Length, 1/2 in Jaw Width, Chrome Vanadium Steel Jaw, Yes Cutter Included, Comfort/Strong Grip, 4-1/4 in Handle Length, Bi-Material Handle, Polished Chrome, Black/Yellow

Features

- 70% more cutting power over standard cutting pliers

- Aggressive cross hatch tooth design for better gripping

- Induction hardened cutting blades for improved strength and durability

- Bi-material handles for strong grip and comfort

- Chrome vanadium steel for strength and durability

- Cutter included
