# DeWALT® DWHT10037 Standard Utility Knife, 9 mm W Integrated/Snap-Off Blade, Push Button, Carbon Steel Blade, 1 Blade Included

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** THA26535
**MPN:** DWHT10037
**Price:** $6.59 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dwht10037

## Features

- Rugged and durable design with a narrow body for improved accuracy, maneuverability and storage
- Heavy duty metal body is designed to be rust-resistant
- Blade automatically locks in place
- 4 in ribbed handle for grip and control
- Integrated blade snapper for safe and easy blade snapping
- General purpose cutting application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 076174100372 |
| Type | Standard |
| Brands | DEWALT |
| Blade Type | Integrated/Snap-Off |
| Width (in) | 0.75 |
| Blade Width | 9 mm |
| Handle Type | Anti-Slip/Plastic Grip |
| Height (in) | 0.5 |
| Length (in) | 5.25 |
| Blade Length | 1/4 in |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Overall Depth | 1/2 in |
| Number of Points | 13 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DWHT10037 |

## Description

DeWALT® Utility Knife, Standard, 1/4 in Blade Length, 9 mm Blade Width, Integrated/Snap-off Blade, Carbon Steel Blade, Push Button Blade Change Method, 1 Blade Included, Ribbed Grip, 4-1/4 in L Handle, Plastic/Stainless Steel Handle, 13 Points, 5-1/4 in Overall Length, 3/4 in Overall Width, 1/2 in Overall Depth.

Features

- Rugged and durable design with a narrow body for improved accuracy, maneuverability and storage

- Heavy duty metal body is designed to be rust-resistant

- Blade automatically locks in place

- 4 in ribbed handle for grip and control

- Integrated blade snapper for safe and easy blade snapping

- General purpose cutting application
