# DeWALT® DWE7491RS Jobsite Table Saw, 10 in dia Blade, 5/8 in Arbor/Shank, 3-1/8 in 90° Capacity, 2 hp, Tool Only

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** dwe7491rs-10254
**MPN:** DWE7491RS
**Price:** $699 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dwe7491rs

## Features

- Rack and pinion telescoping fence system make fence adjustments fast, smooth and accurate
- Patented material support, can be used for narrow rip cuts
- 32-1/2 in rip capacity easily cuts a variety of larger shelving and trim materials
- On-board storage system provides easy access to the blade guard assembly, fence, riving knife, miter gage, wrenches, push stick and cord wrap when not in use
- Rolling stand designed for easy set up and break down with excellent stability
- Telescoping fence rails retract to create a small, portable package
- Flip over ripping fence allows for narrow rip cuts
- 15 A motor quickly rips through hardwoods with ease
- 2-1/2 in dust collection port easily connects to a vacuum for efficient dust extraction
- 21-7/8 x 26-3/8 in table provides superior material support

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911329163 |
| Type | Jobsite |
| Speed | 4800 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | 10 in 24-Tooth Carbide Blade, Rolling Stand, Miter Gauge, Push Stick, Rip Fence, 2x Blade Wrenches and Blade Guard Assembly |
| Width (in) | 26.5 |
| Height (in) | 26.75 |
| Length (in) | 12.75 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Bare Tool |
| Blade Diameter | 10 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DWE7491RS |

## Description

DeWALT® Table Saw, Jobsite, 10 in dia Blade, 5/8 in Arbor/Shank, 90° Capacity: 3-1/8 in, 4800 rpm Speed, Cutting Capacity Rip Left: 24 in, Cutting Capacity Rip Right: 32-1/2 in, 21-7/8 x 26-3/8 in Table, Right Blade Tilt, 13/16 in Maximum Width of Dado, 2-1/2 in Maximum dia of Dado, 2 hp, 120 VAC, 15 A, Cast Iron Housing Material, 12-3/4 in H x 26-1/2 in W x 26-3/4 in D Dimensions.

Features

- Rack and pinion telescoping fence system make fence adjustments fast, smooth and accurate

- Patented material support, can be used for narrow rip cuts

- 32-1/2 in rip capacity easily cuts a variety of larger shelving and trim materials

- On-board storage system provides easy access to the blade guard assembly, fence, riving knife, miter gage, wrenches, push stick and cord wrap when not in use

- Rolling stand designed for easy set up and break down with excellent stability

- Telescoping fence rails retract to create a small, portable package

- Flip over ripping fence allows for narrow rip cuts

- 15 A motor quickly rips through hardwoods with ease

- 2-1/2 in dust collection port easily connects to a vacuum for efficient dust extraction

- 21-7/8 x 26-3/8 in table provides superior material support
