# DeWALT® DWE4887N Corded Die Grinder, 1-1/2 in dia Wheel, 25000 RPM Speed, 120 V, Paddle Switch

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DWE4887N-10254
**MPN:** DWE4887N
**Price:** $191.71 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dwe4887n

## Features

- 4.2 A, 25,000 RPM motor provides high power and speed for all 1-1/2 in grinding applications
- AC/DC capacity works off welding machines and generators for increased productivity and versatility
- Convenient paddle switch with lock-on button for easy gripping
- Precision 1/4 in collet securely holds all proper accessories (1/8 in reducing sleeve as optional accessory)
- Made in the USA with global materials
- 0.4425 hp
- For grinding application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911351652 |
| Type | Corded |
| Speed | 25000 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 120V |
| Includes | (2) Wrenches and 1/4 in Collet |
| Handle Type | In-Line |
| Length (in) | 13 |
| Switch Type | Paddle |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Bare Tool |
| Wheel Diameter | 1-1/2 in |
| Arbor/Shank Size | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANCE CertifiedCSA CertifiedUL Listed |
| Manufacturer Part Number | DWE4887N |

## Description

The DeWALT® DWE4887N 1-1/2 in die grinder (no lock-on) features a 4.2 A, 25000 RPM motor which provides high power and speed for all 1-1/2 in grinding applications. This tool also has AC/DC capacity that works off welding machines and generators for increased productivity and versatility. It offers a convenient paddle switch for easy gripping. This grinder is designed with a single-piece collet and nut for hassle-free accessory changes - a precision 1/4 in collet securely holds all proper accessories (1/8 in reducing sleeve as optional accessory). An angled exhaust path directs debris away from user and the small body diameter provides comfortable gripping area. Amp capacity is 4.2 A, with a no load speed up to 2500 RPM. Includes: (2) wrenches, (1) 1/4 in collet.

Features

- 4.2 A, 25,000 RPM motor provides high power and speed for all 1-1/2 in grinding applications

- AC/DC capacity works off welding machines and generators for increased productivity and versatility

- Convenient paddle switch with lock-on button for easy gripping

- Precision 1/4 in collet securely holds all proper accessories (1/8 in reducing sleeve as optional accessory)

- Made in the USA with global materials

- 0.4425 hp

- For grinding application
