# DeWALT® Guaranteed Tough® DWE46103 High Performance Tuck Point/Cutting Grinder, 6 in dia Wheel, 5/8-11 UNC Arbor/Shank, Yes

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** TAC10580
**MPN:** DWE46103
**Price:** $311.01 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dwe46103

## Features

- Manufactured from high strength and durable chrome vanadium steel
- Irwin® Hex and Torx® keys have a black oxide surface and are specially ground for a better grip
- Sizes are permanently stamped on the body for easy and quick identification
- 13A amperage rating
- 6 ft cord type
- Plastic housing
- 2.3 hp

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911471732 |
| Type | High Performance |
| Color | Black/Yellow |
| Speed | 9000 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | Side Handle, Inner and Outer Flange, 6 in Type 27 Guard and 6 in Type 1 Guard |
| Handle Type | Side Grip |
| Length (in) | 13 |
| Switch Type | Slide |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Bare Tool |
| Wheel Diameter | 6 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 UNC |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm |
| Manufacturer Part Number | DWE46103 |

## Description

The DWE46103 6 in (150 mm) high performance tuck point grinder with shroud has E-Clutch® which shuts the grinder off when a wheel pinch or wheel stall occurs, extending the life of the gears and motor. Dust ejection System™ technology clears dust and debris for extra protection. Power tool shuts off before overheating with Power-Off® advanced overload protection and the includes the dust extraction shroud for tuck point and cutting applications.

Features

- Manufactured from high strength and durable chrome vanadium steel

- Irwin® Hex and Torx® keys have a black oxide surface and are specially ground for a better grip

- Sizes are permanently stamped on the body for easy and quick identification

- 13A amperage rating

- 6 ft cord type

- Plastic housing

- 2.3 hp
