# DeWALT® DWE4557 Large Angle Grinder, 7 in dia Wheel, 5/8-11 Arbor/Shank, 120 VAC, Yellow, Yes, Lock-ON/OFF Trigger Switch

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** TEL30372
**MPN:** DWE4557
**Price:** $266.24 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dwe4557

## Features

- Provides higher operating speeds under load
- Dust ejection system protects the motor from damaging particles entering air intake that would otherwise abrade the motor and increases brush life
- Anti-vibe trigger handle reduces user fatigue caused by vibration
- Lightweight design (11.6 lb) lessens user fatigue
- Automatic turn-off brushes shut down the tool when brushes need to be changed to avoid tool damage
- Low profile gear case allows for work in tight areas
- 8500 RPM provides optimal material removal with 7 in grinding wheels
- Brush door allows for quick brush replacement
- Quick-change guard allows user to quickly adjust guard to redirect sparks
- Soft-grip trigger handle provides greater comfort and control
- Thick, "S" style cord takes the abuse of the jobsite and shop environments providing durability and long life for the cord set
- 3-position side handle provides improved ergonomics for specific applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911278379 |
| Type | Large |
| Color | Yellow |
| Speed | 8500 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | 7 in Guard and 3 Position Side Handle |
| Handle Type | 3-Position/Side/Soft Grip |
| Height (in) | 20.75 |
| Length (in) | 20.75 |
| Switch Type | Lock-ON/OFF Trigger |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Bare Tool |
| Wheel Diameter | 7 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA Certified |
| Manufacturer Part Number | DWE4557 |

## Description

DeWALT® Angle Grinder, Large, Tool/Kit: Tool, 7 in Wheel dia, 5/8-11 Arbor/Shank, 8500 RPM Speed, 4.7 hp, 120 VAC, 15 A, Plastic Housing Material, 3-Position/Side/Soft Grip Handle, Yellow, 8 ft Cord, Lock-on/off Trigger Switch Control, Yes, Lock-ON/ofF Trigger Switch, 20-3/4 in.

Features

- Provides higher operating speeds under load

- Dust ejection system protects the motor from damaging particles entering air intake that would otherwise abrade the motor and increases brush life

- Anti-vibe trigger handle reduces user fatigue caused by vibration

- Lightweight design (11.6 lb) lessens user fatigue

- Automatic turn-off brushes shut down the tool when brushes need to be changed to avoid tool damage

- Low profile gear case allows for work in tight areas

- 8500 RPM provides optimal material removal with 7 in grinding wheels

- Brush door allows for quick brush replacement

- Quick-change guard allows user to quickly adjust guard to redirect sparks

- Soft-grip trigger handle provides greater comfort and control

- Thick, "S" style cord takes the abuse of the jobsite and shop environments providing durability and long life for the cord set

- 3-position side handle provides improved ergonomics for specific applications
