# DeWALT® DWE43214NVS Brushless Corded Small Angle Grinder with Kickback Brake, No Lock and Variable Speed, 5 in dia Wheel

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DWE43214NVS-10254
**MPN:** DWE43214NVS
**Price:** $299.72 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dwe43214nvs

## Features

- Brushless motor requires no brush changes
- Brake stops wheel in 2 s or less on average using DWA8914 wheel
- The electronic kickback brake engages when a pinch, stall or bind up event is sensed, engaging with maximum force to quickly stop the wheel, reduce the movement of the grinder and shut the motor off
- Power loss RESET® the ON/OFF trigger switch has a no-volt release function, in the event of a power outage or other unexpected shut down, the trigger switch will need to be cycled to restart tool
- 2-stage trigger requires two actions to activate tool
- Lanyard Ready™ integrated lanyard attachment point (lanyard not included)
- Variable speed functionality allows the user to adjust wheel speed for applications as needed
- 13A amperage rating
- Plastic housing

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911520508 |
| Type | Brushless Corded |
| Color | Black/Yellow |
| Speed | 10500 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | Grinder, Side Handle, Hex Key, Inner and Outer Flange and 5 in Type 27 Guard |
| Handle Type | Side Grip |
| Length (in) | 13.6 |
| Switch Type | No Lock Paddle/Trigger |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Bare Tool |
| Wheel Diameter | 5 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | UL Listed |
| Manufacturer Part Number | DWE43214NVS |

## Description

This 5 in Brushless paddle switch small angle grinder with kickback Brake, No-Lock, variable speed helps you minimize downtime by using our Brushless motor, so there are no brushes to replace. It also features a brake that stops the wheel fast. Perform and PROTECT™ features such as kickback Brake, E-Clutch® and lanyard READY™ attachment points help add user protection without affecting the high performance you expect.

Features

- Brushless motor requires no brush changes

- Brake stops wheel in 2 s or less on average using DWA8914 wheel

- The electronic kickback brake engages when a pinch, stall or bind up event is sensed, engaging with maximum force to quickly stop the wheel, reduce the movement of the grinder and shut the motor off

- Power loss RESET® the ON/OFF trigger switch has a no-volt release function, in the event of a power outage or other unexpected shut down, the trigger switch will need to be cycled to restart tool

- 2-stage trigger requires two actions to activate tool

- Lanyard Ready™ integrated lanyard attachment point (lanyard not included)

- Variable speed functionality allows the user to adjust wheel speed for applications as needed

- 13A amperage rating

- Plastic housing
