# DeWALT® DWE43214 Brushless Small Angle Grinder, 5 in dia Wheel, 5/8-11 Arbor/Shank, 120 VAC, For Wheel: Type 27, Black/Yellow

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DWE43214-10254
**MPN:** DWE43214
**Price:** $263.76 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dwe43214

## Features

- Brushless motor requires no brush changes
- Brake stops wheel in 2 s or less on average using DWA8914 wheel
- The electronic kickback brake engages with maximum force when a pinch, stall or bind-up event is sensed, quickly stopping the wheel, reducing the movement of the grinder and shutting off the motor
- Power-Loss Reset® the on/off trigger switch has a no volt release function, in the event of a power outage or other unexpected shut down, the trigger switch will need to be cycled (turned off and then on) to restart the tool
- 2-stage trigger requires two actions to activate tool
- 13A amperage rating
- Electric cord type
- Plastic housing

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911490627 |
| Type | Brushless Small |
| Color | Black/Yellow |
| Speed | 10500 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | Grinder, Side Handle, Hex Key, 5 in Type 27 Guard, Inner and Outer Flange |
| Handle Type | Side Grip |
| Length (in) | 13.1 |
| Switch Type | Paddle/Trigger |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Wheel Diameter | 5 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DWE43214 |

## Description

This 5 in Brushless paddle switch small angle grinder with kickback brake has a Brushless motor, eliminating the need to service for brush replacements. It features a brake that stops the wheel fast, as well as key perform and protect features including kickback brake and E-clutch®. This tough grinder is built to withstand rigorous jobsite demands.

Features

- Brushless motor requires no brush changes

- Brake stops wheel in 2 s or less on average using DWA8914 wheel

- The electronic kickback brake engages with maximum force when a pinch, stall or bind-up event is sensed, quickly stopping the wheel, reducing the movement of the grinder and shutting off the motor

- Power-Loss Reset® the on/off trigger switch has a no volt release function, in the event of a power outage or other unexpected shut down, the trigger switch will need to be cycled (turned off and then on) to restart the tool

- 2-stage trigger requires two actions to activate tool

- 13A amperage rating

- Electric cord type

- Plastic housing
