# DeWALT® DWE43115 High Performance Angle Grinder, 4-1/2 to 5 in dia Wheel, 5/8-11 UNC Arbor/Shank, 120 VAC, Black/Yellow

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DWE43115-10254
**MPN:** DWE43115
**Price:** $198.60 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dwe43115

## Features

- E-Clutch™ activates in less than a tenth of a second when a pinch/stall is detected, shutting down the motor
- Dust ejection system provides durability by ejecting damaging dust and debris particles that enter through the air intake vents
- Power loss Reset® prevents accidental restarts following a power disruption when the tool is left in the "on" position
- 13A amperage rating
- 6 ft cord type
- Plastic housing
- 2.3 hp

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911471527 |
| Type | High Performance |
| Color | Black/Yellow |
| Speed | 11000 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | Side Handle, Inner and Outer Flange and 5 in Type 27 Guard |
| Handle Type | Side Grip |
| Length (in) | 16.5 |
| Switch Type | Trigger |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Bare Tool |
| Wheel Diameter | 4-1/2 to 5 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 UNC |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm |
| Manufacturer Part Number | DWE43115 |

## Description

The DWE43115 4-1/2 in (115 mm)/5 in (125 mm) high performance cut-off/grinder with E-Clutch® shuts the grinder off when a wheel pinch or wheel stall occurs, extending the life of the gears and motor. Dust ejection System™ technology clears dust and debris for extra protection. Power tool shuts off before overheating with Power-Off® advanced overload protection.

Features

- E-Clutch™ activates in less than a tenth of a second when a pinch/stall is detected, shutting down the motor

- Dust ejection system provides durability by ejecting damaging dust and debris particles that enter through the air intake vents

- Power loss Reset® prevents accidental restarts following a power disruption when the tool is left in the "on" position

- 13A amperage rating

- 6 ft cord type

- Plastic housing

- 2.3 hp
