# DeWALT® Guaranteed Tough® DWE43113 High Performance Angle Grinder, 4-1/2 to 5 in dia Wheel, 5/8-11 UNC Arbor/Shank, 120 VAC

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DWE43113-10254
**MPN:** DWE43113
**Price:** $182.46 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dwe43113

## Features

- Two stage trigger
- Dual stage trigger reduces the chance of accidental startup
- Improved temperatures have reduced gear case temperature by up to 35% versus previous model D28115
- This product runs-off of AC/DC power

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911492775 |
| Type | High Performance |
| Color | Black/Yellow |
| Speed | 9000 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | 5 in Type 27 Guard, Side Handle and Inner and Outer Flanges |
| Length (in) | 15 |
| Switch Type | Trigger |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Bare Tool |
| Wheel Diameter | 4-1/2 to 5 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 UNC |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm |
| Manufacturer Part Number | DWE43113 |

## Description

DeWALT® Guaranteed Tough® Angle Grinder, High Performance, Bare Tool, 4-1/2 to 5 in Wheel dia, 5/8-11 UNC Arbor/Shank, 9000 RPM Speed, 120 VAC, 13 A, Plastic Housing Material, Black/Yellow, 6 ft Cord, Yes, Trigger Switch, 15 in L Dimensions.

Features

- Two stage trigger

- Dual stage trigger reduces the chance of accidental startup

- Improved temperatures have reduced gear case temperature by up to 35% versus previous model D28115

- This product runs-off of AC/DC power
