# DeWALT® DWE4120FN Flathead Small Angle Grinder, 4-1/2 to 5 in dia Wheel, 5/8-11 Arbor/Shank, 120 VAC, For Wheel: Quick-Change, Paddle Switch

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DWE4120FN-10254
**MPN:** DWE4120FN
**Price:** $231.29 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dwe4120fn

## Features

- 9 A AC/DC, 12000 rpm motor designed for faster material removal and higher overload protection
- Slim, ergonomic body design provides increased comfort in extended use applications
- Quick-Change™ wheel release allows tool-free wheel removal without need for a wrench
- High efficiency motor provides low operating temps
- Low profile, jam pot gear case increases durability and allows tool to fit into tight spaces
- 2-position, removable side handle provides increased comfort and control
- This product runs off of AC/DC power
- 5/8-11 spindle thread accepts a wide range of 4-1/2 in accessories
- Without lock-on

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911622608 |
| Type | Flathead Small |
| Speed | 12000 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | Grinder, Side Handle, Hex Key, Inner and Outer Flange and 5 in Type 27 Guard |
| Warranty | 3 year limited |
| Width (in) | 6.13 |
| Height (in) | 4.88 |
| Length (in) | 12.5 |
| Switch Type | Paddle |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Bare Tool |
| Wheel Diameter | 4-1/2 to 5 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DWE4120FN |

## Description

DeWALT® Angle Grinder, Flathead Small, 4-1/2 to 5 in Wheel dia, 5/8-11 Arbor/Shank, 12000 rpm Speed, 120 VAC, 9 A, For Wheel Type: Quick-Change, Corded Cord, Paddle Switch, 12-1/2 in L Dimensions

Features

- 9 A AC/DC, 12000 rpm motor designed for faster material removal and higher overload protection

- Slim, ergonomic body design provides increased comfort in extended use applications

- Quick-Change™ wheel release allows tool-free wheel removal without need for a wrench

- High efficiency motor provides low operating temps

- Low profile, jam pot gear case increases durability and allows tool to fit into tight spaces

- 2-position, removable side handle provides increased comfort and control

- This product runs off of AC/DC power

- 5/8-11 spindle thread accepts a wide range of 4-1/2 in accessories

- Without lock-on
