# DeWALT® DWE402K Low Profile Small Electric Angle Grinder Kit, 4-1/2 in dia Wheel, 5/8-11 UNC Arbor/Shank, 120 VAC

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DWE402K-10254
**MPN:** DWE402K
**Price:** $127.29 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dwe402k

## Features

- Next generation 11 A, 11000 RPM motor provides the best power-to weight/size ratio available
- Low profile gear case allows access into tight spaces
- One-Touch™ guard allows for 360° rotation of the guard with a single action
- Matching wheel flanges allow the use of common accessories
- Dust ejection System™ provides durability by ejecting damaging dust and debris particles that enter the tool through the air intake vents
- Quick-Change™ wheel release allows tool-free wheel removal without the need for a wrench
- Paddle switch with safety lock-off prevents accidental start-up
- 1400 W power rating

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911355889 |
| Type | Low Profile Small |
| Color | Black/Yellow |
| Speed | 11000 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | 2-Position Side Handle, One-Touch Guard, Wrench and Kit Box |
| Handle Type | 2-Position/Side |
| Length (in) | 12 |
| Switch Type | Paddle Switch |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Wheel Diameter | 4-1/2 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 UNC |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DWE402K |

## Description

DeWALT® Electric Angle Grinder Kit, Low Profile Small, Kit Tool/Kit, 4-1/2 in Wheel dia, 5/8-11 UNC, 11000 RPM, 1.8 hp, 120 VAC, 11 A, Quick-Change™ For Wheel Type, Plastic Housing, 2-Position/Side, Black/Yellow, Paddle Switch Control, Yes Dust Management, Paddle Switch , 12 in L.

Features

- Next generation 11 A, 11000 RPM motor provides the best power-to weight/size ratio available

- Low profile gear case allows access into tight spaces

- One-Touch™ guard allows for 360° rotation of the guard with a single action

- Matching wheel flanges allow the use of common accessories

- Dust ejection System™ provides durability by ejecting damaging dust and debris particles that enter the tool through the air intake vents

- Quick-Change™ wheel release allows tool-free wheel removal without the need for a wrench

- Paddle switch with safety lock-off prevents accidental start-up

- 1400 W power rating
