# DeWALT® DWA412PCD Atomic Circular Saw Blade, 4-1/2 in dia Blade, 4-1/2 in W x 1-1/2 in D Cutting, 3/8 in Arbor/Shank

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DWA412PCD-10254
**MPN:** DWA412PCD
**Price:** $34.45 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dwa412pcd

## Features

- The 4-1/2 in 4T fiber cement cutting circular saw blade features polycrystalline diamond teeth for long life in fiber cement
- Tooth configuration designed for low dust and aggressive material removal

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911623438 |
| Brands | DEWALT |
| Series | ATOMIC |
| Width (in) | 5.9 |
| Height (in) | 0.2 |
| Length (in) | 7.8 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 1-1/2 in |
| Cutting Width | 4-1/2 in |
| Blade Diameter | 4-1/2 in |
| Arbor/Shank Size | 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DWA412PCD |

## Description

DeWALT® Circular Saw Blade, Series: Atomic, 4-1/2 in dia Blade, 3/8 in Arbor/Shank, 4-1/2 in Cutting Width, 1-1/2 in Cutting Depth, 0.063 in kerf, 5000 rpm Maximum, Applicable Materials: Concrete and Thin Metal

Features

- The 4-1/2 in 4T fiber cement cutting circular saw blade features polycrystalline diamond teeth for long life in fiber cement

- Tooth configuration designed for low dust and aggressive material removal
