# DeWALT® DW9153 Combination Cordless Circular Saw Blade, 6-1/2 in dia x 0.039 in Thick, 5/8 in Arbor, Steel Blade, 90 Teeth

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DW9153-10254
**MPN:** DW9153
**Price:** $11.90 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dw9153

## Features

- Ultra thin kerf blade for fast cutting
- Anti-stick coating minimizes friction and gum up
- Smoother cut from exclusive plate technology
- Reduced cutting force - teeth are face ground/sharpened
- Impact resistant - new anti-kickback design reinforces carbide tip in use
- Longer life, proprietary carbide
- For use with circular saws
- Kerf: 0.059 in
- Tooth angle: 18/45/20°
- For general purpose ripping and cross cutting in wood, finished plywood, prefinished materials and other building materials
- Applicable materials: paneling and vinyl

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 028877435954 |
| Type | Cordless Small Diameter |
| Brands | DEWALT |
| Diameter | 6-1/2 in |
| Thickness | 0.039 in |
| Teeth Type | FTG |
| Width (in) | 8.19 |
| Height (in) | 0.1 |
| Length (in) | 8.75 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 2-3/16 in |
| Package Quantity | 5/Each |
| Manufacturer Part Number | DW9153 |

## Description

Featuring tungsten carbide teeth for maximum durability and at thin kerf for fast, smooth cuts, DeWALT® small diameter Construction™ saw blades power through at variety of building materials with ease. Ribbed heat vents allow blades to run at cooler temperatures, reducing blade flexing and binding. anti-stick coating minimizes friction and gum-up.

Features

- Ultra thin kerf blade for fast cutting

- Anti-stick coating minimizes friction and gum up

- Smoother cut from exclusive plate technology

- Reduced cutting force - teeth are face ground/sharpened

- Impact resistant - new anti-kickback design reinforces carbide tip in use

- Longer life, proprietary carbide

- For use with circular saws

- Kerf: 0.059 in

- Tooth angle: 18/45/20°

- For general purpose ripping and cross cutting in wood, finished plywood, prefinished materials and other building materials

- Applicable materials: paneling and vinyl
