# DeWALT® DW9152 Circular Saw Blade, 6-1/2 in dia x 0.039 in Thick, 5/8 in Arbor, Carbide Blade, 36 Teeth

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DW9152-10254
**MPN:** DW9152
**Price:** $30.53 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dw9152

## Features

- Heavy gauge laser cut hardened and tempered steel plate is precision balanced for accurate cuts
- Laser cut expansion slots minimize noise and edge vibration for excellent surface finish with less burrs
- Extra hard carbide ensures that cutting edges stay sharp
- Blade is laser etched and color-coded by material
- Kerf: 0.059 in
- Tooth angle: 3°
- Applicable materials: aluminum, brass, copper and non-ferrous metal

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 028877311036 |
| Brands | DEWALT |
| Diameter | 6-1/2 in |
| Thickness | 0.039 in |
| Teeth Type | Flat Top |
| Width (in) | 0.5 |
| Height (in) | 8.74 |
| Length (in) | 7.87 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 2-3/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DW9152 |

## Description

Backed by an ultra-thin kerf blade for fast cutting and helps to increased battery life, DeWALT® Metal Cutting™ saw blades are built to power through aluminum and non-ferrous metals, including brass and copper. Heavy duty tungsten carbide tips maintain sharp edge for long life and an anti-stick rim helps to reduce friction and gum up.

Features

- Heavy gauge laser cut hardened and tempered steel plate is precision balanced for accurate cuts

- Laser cut expansion slots minimize noise and edge vibration for excellent surface finish with less burrs

- Extra hard carbide ensures that cutting edges stay sharp

- Blade is laser etched and color-coded by material

- Kerf: 0.059 in

- Tooth angle: 3°

- Applicable materials: aluminum, brass, copper and non-ferrous metal
