# DeWALT® Diamond Edge™ DW8500 Segmented Rim Diamond Saw Blade, 14 in dia Blade, 5 in D Cutting, 1 in Arbor/Shank, Dry Cutting

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DW8500-10254
**MPN:** DW8500
**Price:** $296.61 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dw8500

## Features

- Diamond Edge™ provides 100x the life vs standard DeWALT® chop saw wheel
- Advanced brazing technology cuts metal with the speed of a conventional abrasive blade
- Steel blade core provides constant cutting depth, capacity and stability of a solid core
- Exposed diamond Matrix™ allows the blade-to cut concrete, plastic, fiberglass, rubber, non-ferrous metals and other soft materials without loading
- For use with D28715 chop saw
- 3/32 in edge thickness
- Standard grade

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911226202 |
| Type | Segmented Rim |
| Brands | DEWALT |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 5 in |
| Blade Diameter | 14 in |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DW8500 |

## Description

DeWALT® Diamond Edge™ Diamond Saw Blade, Segmented Rim, 14 in dia Blade, 1 in Arbor/Shank, 5 in Cutting Depth, Dry Cutting Condition, 4300 RPM Maximum, Applicable Materials: Non-Ferrous Metal, Plastic and Rubber.

Features

- Diamond Edge™ provides 100x the life vs standard DeWALT® chop saw wheel

- Advanced brazing technology cuts metal with the speed of a conventional abrasive blade

- Steel blade core provides constant cutting depth, capacity and stability of a solid core

- Exposed diamond Matrix™ allows the blade-to cut concrete, plastic, fiberglass, rubber, non-ferrous metals and other soft materials without loading

- For use with D28715 chop saw

- 3/32 in edge thickness

- Standard grade
