# DeWALT® DW7666 Thin Kerf Circular Saw Blade, 12 in dia x 0.079 in Thick, 1 in Arbor, Aluminum Blade, 80 Teeth

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** DW7666-10254
**MPN:** DW7666
**Price:** $142.39 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dw7666

## Features

- Heavy gauge laser cut hardened and tempered steel plate is precision balanced for accurate cuts
- Laser cut expansion slots minimize noise and edge vibration for excellent surface finish with less burrs
- Extra hard carbide ensures that cutting edges stay sharp
- Blade is laser etched and color-coded by material
- Kerf: 0.11 in
- Tooth angle: -5°

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 028877426822 |
| Type | Thin Kerf |
| Brands | DEWALT |
| Diameter | 12 in |
| Thickness | 0.079 in |
| Teeth Type | TCG |
| Width (in) | 0.5 |
| Height (in) | 15.63 |
| Length (in) | 13.63 |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DW7666 |

## Description

Backed by an ultra-thin kerf blade for fast cutting and helps to increased battery life, DeWALT® Metal Cutting™ saw blades are built to power through aluminum and non-ferrous metals, including brass and copper. Heavy duty tungsten carbide tips maintain sharp edge for long life and an anti-stick rim helps to reduce friction and gum up.

Features

- Heavy gauge laser cut hardened and tempered steel plate is precision balanced for accurate cuts

- Laser cut expansion slots minimize noise and edge vibration for excellent surface finish with less burrs

- Extra hard carbide ensures that cutting edges stay sharp

- Blade is laser etched and color-coded by material

- Kerf: 0.11 in

- Tooth angle: -5°
