# DeWALT® DW758 Heavy Duty Bench Grinder, 8 in dia x 1 in W Wheel, 5/8 in, 3600 RPM, 3/4 hp

**Brand:** [DEWALT](https://dev.maxsupplyco.com/brands/DEWALT)
**SKU:** TEL30279
**MPN:** DW758
**Price:** $165.09 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/dewalt-dw758

## Features

- 3/4 hp induction motor provides superior power for industrial grinding applications
- Rugged cast iron base and motor housing provide durability and prolonged life
- Motor runs at 3600 RPM for high speed material removal
- Precision machined aluminum tool rests allow the user to accurately position work
- Rear exhaust ports in wheel guards for smoother operation
- 12-1/2 in distance between wheels for larger and longer grinding applications
- Aluminum oxide wheel material
- 4.2 A AC current
- Longer and larger grinding application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 028875075800 |
| Type | Heavy Duty |
| Speed | 3600 RPM |
| Brands | DEWALT |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | 36 Grit Wheel, 60 Grit Wheel, Eye Shields, Spark Deflectors, Tool Rests and Adjustment Wrench |
| Height (in) | 13 |
| Length (in) | 16 |
| Wheel Width | 1 in |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Product Type | Kit |
| Wheel Diameter | 8 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DW758 |

## Description

DeWALT® Bench Grinder, Heavy Duty, Kit, 8 in Wheel dia, 5/8 in, 3600 RPM, 1 in Wheel Width, 3/4 hp, 120 VAC, 4.2 A, 12-1/2 in Wheels Center-Center, 16 in L x 13 in H.

Features

- 3/4 hp induction motor provides superior power for industrial grinding applications

- Rugged cast iron base and motor housing provide durability and prolonged life

- Motor runs at 3600 RPM for high speed material removal

- Precision machined aluminum tool rests allow the user to accurately position work

- Rear exhaust ports in wheel guards for smoother operation

- 12-1/2 in distance between wheels for larger and longer grinding applications

- Aluminum oxide wheel material

- 4.2 A AC current

- Longer and larger grinding application
